- contemporary's lamicolor -

 
Ünlü Odalar 1: Villa Planchart,
Salon ve Yemek Odası
by Gio' Ponti


 

 

Contemporary's Lamicolor, Lamicolor'un 1930'lardan 1950'lere kadar olan İtalyan tasarım döneminden esinlenilmiş yeni koleksiyonudur. Dönemin kendine özgü havası, iki önemli mimarın öncülüğünde incelenmektedir: 

mobilyalara "demokratik", "modern" , "ekonomik", "çok yönlü" sınıflarını kazandırmış Giovanni "Gio" Ponti(1891-1979)
ve hayatı uluslararası film festivallerinde "L'amatore" filmi ile gösterilmekte olan
Piero Portaluppi (1881-1967). 
- Villa Planchart -
Gio' Ponti, yuva anlamına gelen "domus" kelimesini sık sık sorgulamıştır. Ponti için ev, kendi doğasını, insanı ve objeleri ahenk içinde yaşayan başlıbaşına bir dünyadır: "ev, mutluluğun görüntüsüdür, merkezdir. Ev insanın kendi imkanlarıyla, özgürlüğünün tadını çıkardığı hayatın merkezindedir" [Lisa Ponti. Gio Ponti: the Complete Work - 269].
Planchart Villasını tasarlarken, Ponti binayı form, geçirgenlik ve hafiflik açısından bir kelebek olarak öngörmüştür. Planchart'lara yazdığı bir mektupta, "villa dinlenen bir kelebeğin nezaketine ve hafifliğine sahip olmalı" demiştir.
- Salon -

Villa Planchart Salon - Giovanni "Gio" Ponti

Bina, arazi ve gökyüzü arasında açıkça farkedilen bir sınır  çizgisi olsa da, Villanın iç cephesi ve dış cephesi arasındaki sınırlar daha bulanıktır.

Villa Planchart Salon - Giovanni "Gio" Ponti

Canlı bir birliktelik havasını yakalayacak nüanslara önem veren Ponti, zeminde özel üretim İtalyan mermerleri kullanmıştır. Bu mermerlerden esinlenilerek koleksiyonumuza alınan Palladio(6075 P), Statuario(5547 P) ve Orobico(6074 P) desenleri, 3 boyutlu Plamky(taş) yüzeyimiz ile stoklarımızdan sunulmaktadır.

- Yemek Odası -

Villa Planchart Yemek Odası - Giovanni "Gio" Ponti

Arasında dahili camlar da olan salon ve yemek odası, sarı, krem ve gri renkleri ağırlıklı hareketli lambriler kullanılarak tasarlanmıştır.

Ponti'nin canlılık ve birliktelik havasını yaratmak için kullandığı tonlardan esinlenilerek koleksiyonumuza alınan Muschio(1186 V), Olivia (1187 V), Roccia (1039 V), Creta (1186 V), Castoro (1189 V) ve Fango (1590 V) renkleri, özel Velvet yüzeyleri ile Türkiye stoklarımızdan sunulmaktadır.

Contemporary's Lamicolor koleksiyonumuzun numuneleri için bizimle iletişime geçerek stok kartelamızı isteyebilirsiniz.

Doğa Dostu Üretim

Lamicolor'un çevrecilik prensiplerine aşağıdaki link'ten ulaşabilirsiniz. 

Lamicolor.it

Bize ulaşın.

Sorularınız için her zaman bize ulaşabilirsiniz.
T:+90 212 295 47 55
berk@berklaminat.com
 


www.berklaminat.com