- contemporary's lamicolor -

 
Ünlü Odalar 2: Parco dei Principi,
Lobi ve Suitler
by Gio' Ponti


 

 

Contemporary's Lamicolor, Lamicolor'un 1930'lardan 1950'lere kadar olan İtalyan tasarım döneminden esinlenilmiş yeni koleksiyonudur. Dönemin kendine özgü havası, iki önemli mimarın öncülüğünde incelenmektedir: 

mobilyalara "demokratik", "modern" , "ekonomik", "çok yönlü" sınıflarını kazandırmış Giovanni "Gio" Ponti(1891-1979)
ve hayatı uluslararası film festivallerinde "L'amatore" filmi ile gösterilmekte olan
Piero Portaluppi (1881-1967). 
- Parco dei Principi -
Gio Ponti'nin denizi izleyen rüyası.
Dünyadaki tasarım otellerinin ilk örneklerinden olan Parco dei Principi, Gio' Ponti tarafından tasarlanıp, İtalya'nın Vezüv yanardağını izleyen, Capri ve Procida adalarının karşısında olan Sorrento'nun seçkin atmosferinde inşa edilmiştir.

Parco dei Principi, Sorrento - Giovanni "Gio" Ponti

Mülkün alanı yüzyıllar boyunca toplumun en seçkin insanlarının gözdesi olmuştur; 18. yy. sonlarına doğru Bourbon'lara hizmet etmiş, 19. yy.'da şehrin stresinden kaçmak isteyen Napoli'li aristokratlar için kafa dağıtacak bir tatil yeri olmuş, daha sonra Rus Çarlarının kuzenlerini ağırlamış ve en sonunda bir inşaatçı ve mühendis olan Roberto Fernandes tarafından 1958'de satın alınmıştır.

Mülk alanındaki burçtan denize uzanan çok katmanlı görsel perspektif, 70 yıllık tecrübesi ve olgunluğuyla alanı tanımaya gelen Gio' Ponti'yi bile büyülemiştir.
Yapı, denize uzanan dağlık burunun tepesinde, hafif ve sade bir kişiliğe sahiptir. Tabyanın içerisine iki kat kazılarak oturtulmuş bina, dalga dalga oturan taş eteklerle birleşerek gökyüzüne uzanır.
Cepheler birbirinden bağımsız olarak tasarlanmıştır: bir yüz devamlı balkon şeritleri ile kaplıyken, başka bir yüz satranç tahtası gibi dizilmiş avlu ve küçük teraslarla doludur. Beyaz fonu, günün saatine göre değişen gölgeler canlı tutar.
- Genel Mahaller -

 Teras, Parco dei Principi - Giovanni "Gio" Ponti

Gio' Ponti otelin iç mimarisinde Caracas'taki Arreaza Villası ve Tehran'daki Nemazee Villası'ndaki deneylerini tekrar ettirmiştir: çift renk prensipleri içerisinde, tek bir çini ölçüsü (20 cm x 20 cm) ve iki ana renk tonu ile (mavi ve beyaz) 30 farklı iç mekan zemin tasarımı yaratmıştır. Her odanın çini tasarımı ayrıca belirtilmiş, koridorlar "Blu Ponti" 13 cm x 20 cm İtalyan çinisi ile döşenmiştir.

 Giriş, Parco dei Principi 

 Resepsiyon, Parco dei Principi 
Genel mahallerde çini tasarımları zeminle sınırlı kalmayarak duvarlara da uzanır. Giriş katındaki resepsiyon, salon, restoran ve bar için farklı çini desenleri kullanılmış, duvarda sanatçı arkadaşı Fausto Melotti'nin çiniler ile yaptığı çalışmasına yer verilmiştir. Seramik çakıl taşları ile kaplanmış duvarlarda (beyaz ve mavi, beyaz sıva üzeri) farklı bir renk etkisi yaratılmıştır: ışık noktasal olarak konveks yüzeylere saldırır ve pürüzlü arkaplan tarafından emilerek kısılır.
- Suitler -

Junior Suite, Parco dei Principi - Giovanni "Gio" Ponti

Ponti odalar için de hassas talimatlar vermiştir. Odalarda kapılar, yatak örtüleri ve döşemeler mavi yapılmış, yatak başları mavi ve beyaz HPL laminat kaplanmıştır. Ponti'nin kullandığı mavi tonlardan Blue Acciaio (1035 G), Bleu Oceano (1079 V) ve Petrol (1073 G) renklerini, beyaz tonlardan Bianco Luna (751 V) ve Bianco Due (754 V) renklerini koleksiyonumuzda görebilirsiniz. 

          Blue Acciaio - 1035 G                                       Petrol - 1073 G
Duvarlara dayanmış çalışma masaları ve konsollar HPL laminat kaplanmış, Superleggera sandalyeleri ve küçük 829 koltuklarla tamamlanmıştır (Arnestad Bruk). 
 

Balkon, Parco dei Principi - Giovanni "Gio" Ponti

Parco dei Principi'de, 1999-2004 yılları arasında Napolili mimar Fabrizio Mautone liderliğinde uzun bir renovasyon yapılmıştır. Gio' Ponti'nin orijinal mektupları, fotoğrafları ve çizimleri, sürekli olarak otelin salonunda sergilenmek üzere ziyaretçilere açılmıştır. 


Contemporary's Lamicolor koleksiyonumuzun numuneleri için bizimle iletişime geçerek stok kartelamızı isteyebilirsiniz.

Doğa Dostu Üretim

Lamicolor'un çevrecilik prensiplerine aşağıdaki link'ten ulaşabilirsiniz. 

Lamicolor.it

Bize ulaşın.

Sorularınız için her zaman bize ulaşabilirsiniz.
T:+90 212 295 47 55
berk@berklaminat.com
 


www.berklaminat.com